top of page
Tumesinine foto paljudest kätest, mis tõmbavad köit

PURJEÕPE

Noor naerev naine kõrgel laevamasti otsas, hoiab rehvitud purjedest kinni
2017. aasta The Tall Ships Races regatil Omaani purjeõppealuse Shahab Oman II mastis. Fotol Loore Magus
Loore Magus osales STA Estonia purjeõppeprogrammis aastatel 2015, 2016 ja 2017.

Purjeõppuriks registreerimise konkurss on selleks korraks lõppenud!

Noortel vanuses 15–25 eluaastat anti võimalus osaleda Tallinna linna korraldataval konkursil, eesmärgiga osa saada suurest seiklusest, omandada purjetamiskogemus ning seda rahvusvahelises meeskonnas.

 

Purjeõppekoolitus viiakse läbi rahvusvahelise regati Tall Ships Races 2024 purjekatel. Laevastiku koosseisu kuuluvad reeglina nii suured ajaloolised purjekad kui ka kaasaegsed ookeanijahid ning iga aluse meeskonnast on vähemalt pooled eri riikidest pärit 15–25-aastased noored, kellest nii mõnigi teeb oma elu esimese meresõidu.

Igal purjelaeval, millel viiakse läbi purjeõppe programm, on pikaaegse kogemusega professionaalne meeskond, kes tagab noore purjetaja turvalisuse ja kvaliteetse programmi läbiviimise.

Tallinna linn katab noore koolituskulud ning reisikulud sihtkohta ja tagasi. Purjeõppuri enda kanda on osalustasu 300 eurot ja reisikindlustus. 

Purjeõppe toetuse saajaks saavad kandideerida noored, kes on võistluse toimumise ajal (29. juuni – 5. august) vanuses 15–25 aastat (k.a) ning elavad rahvastikuregistri andmetel Tallinna linnas.

Osaleda on võimalik purjeõppelaeval ühel regati etapil:

  • 29. juuni – 6. juuli 2024 Klaipedast Helsingisse

  • 6. – 13. juuli 2024 Helsingist Tallinnasse

  • 13. – 20. juuli 2024 Tallinnast Turu linna

  • 20. – 26. juuli 2024 Turu linnast Mariehamni 

  • 26. juuli – 4. august 2024 Mariehamnist Szczecinisse

 

Kandideerimine lõppes 30. aprill 2024. 

Lisainformatsioon:
Margit Virkus

tel +372 552 2030
margit@staestonia.eu

Noor naine hoiab käes plakatit kirjaga: Golden Leeuw Netherlands
Kertu Süld

2023  Den Helder- Hartlepool

Merel oldud päevade jooksul kogesime ka looduse mitmekülgset palet. Regatt möödus vastutuult trotsides ning kui esimesed päevad saime korralikult tuult ja lainetust, siis võidusõidu teisel poolel oli meri kaunilt tüüne ja peegelsile. Nii jõudis üks rühmadest isegi kala püüda, millest tehti tol päeval eriti maitsev õhtusöök!

Päikseprillide ja nokamütsiga mees laevamasti taustal
Koit Krusberg

2023 Den Helder - Hartlepool

Jagasin kajutit kolme belglasega, kellest said head sõbrad ja läheme sel aastal Šotimaale mägimatkale. Regati lõppedes oleksin tahtnud edasi sõita, see oli niivõrd hea kogemus. Ja kuidas süüa anti, prantslasest kokk tegi nii suured ja maitsvad toidud, et mina ei suutnud neid lõpuni süüa

Kaks naervat naist hoiavad käes suurt läikivat karikat
Loore Magus

2015 Kristiansand - Aalborg
2016 Lissabon - Cadiz
2017 Turu - Klaipeda - Szczecin

Oli veel ägedam kui ma oskasin ette kujutada. Üks osa on see, mida kogeda purjetamisel ja täiesti teine on veel sadamamelu ja suhtlus teiste laevastikega. Võõrustajalinnad on väga palju vaeva näinud, et TSR-il osalejatel oleks maksimaalselt vahva, seda nii erinevate ürituste, pidude kui ka vaba aja veetmise näol.

Noor naine seisab laevalael, taamal meri
Elisa Vahur
 
2023 Den Helder - Hartlepool

Purjeõppe kõige meeldejäävamaks osaks kujunes kindlasti suurepärane seltskond. Kohtumine uute inimestega erinevatest riikidest ja taustadest tegi kogu kogemuse erakordselt huvitavaks, lõbusaks ja eriliseks. Varahommikused päikesetõusud merel, kokkamise kõrvale lõunased tantsupeod ning õhtused kaardimängud. Need jäävad alatiseks meelde.

Noor naerev naine laevamasti taustal
Kaisa-Maria Vellomäe

2015 Alesund - Kristiansand
2016 Lissabon - Cadiz

Kui lähed sooja kliimasse purjetama, siis see ei tähenda, et sooje riideid ei oleks tarvis kaasa võtta! Öösel vahis olles oleks ikka hea kui ka soe pesu olemas oleks, sest öösel on merel niiske ja jahe. Samuti kui sõita tuleb tihttuules, siis isegi soojas kliimas tundub tuul siis päris külm.

Anchor 1

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Mida purjeõppur teeb?

Purjeõppurina osaled aktiivselt kõigis pardal toimuvates tegevustes, alates purjede sättimisest ja laeva tüürimisest kuni söögi valmistamise ning teki küürimiseni. Loomulikult omandad palju uusi teadmisi purjetamisest, kuid ennekõike on palju nalja, uusi sõpru, kogemusi ja mälestusi kogu eluks.

Eelnevat purjetamise kogemust pole vaja!

Kõik on regatile teretulnud ja vajaliku väljaõppe teeb laeva kogenud ja sõbralik meeskond. Uute teadmiste maht sõltub reisi pikkusest ja ilmastikuoludest. Purjeõppur on aktiivne meeskonna liige ning võtab osa laeva juhtimisest ja igapäevarutiinist.

 

Kas süüa saab?

Laevadel on üldiselt kolm söögikorda hinna sees. Suurematel alustel on kohv, tee ja vesi pidevalt saadaval ning võimalus osta näkse pardalt.

Kus ma magan?

Olenevalt laevast magatakse kas kois (voodi) või võrkkiiges. Enne reisi uuri. mis on vaja Sinu laevale kaasa võtta (näiteks magamiskott).

Kas pardal on internet/wifi?

Üldiselt pole laevadel wifit ja mobiilse andmeside levi kaob merel. Purjeõppe üks eesmärke on tutvustada traditsioonilist meremehe elu. millega on tihedalt seotud välismaailmast eraldumise kogemus. Merereis on suurepärane võimalus „logida välja“ ja puhata meie tavapärasest digitaalsest argipäevast.

Üldiselt on kommunikatsioonivõimalused merel piiratud. Meeskond kasutab olemasolevat tehnikat oluliseks suhtluseks laevajuhtimiskeskustega maal. Hädaolukorra puhuks on pardal satelliittelefon.

Mis on vahisüsteem?

Vahetult pärast laevale tulekut jagatakse meeskond vahtideks ehk valvemeeskondadeks. Üks vahikord kestab tavaliselt 4 h. Vahis on erinevad kohustused: tüürida laeva, töötada purjedega, jälgida merd, söögivalmistamine, nõudepesemine vms. 24 h jooksul ollakse vahis kaks korda ehk kokku 8 h.

Kui kaua üks reis kestab?

2024. aasta etapid on:

  • Esimene võidusõit 29. juuni-6. juuli 2024 Leedust Klaipedast Soome Helsingisse

  • Cruise in Company  6.-13. juuli 2024 Soomest Helsingist Tallinna

  • Teine võidusõit 13.-20. juuli 2024 Tallinnast Soome Turu linna

  • Teine Cruise in Company 20.-26. juuli 2024 Turust Mariehamni Ahvenamaal

  • Kolmas võidusõit 26. juuli-4. august 2024 Mariehamnist Soomest Szczecinisse Poolas

Mis maksab?

Noortel, kelle elukoha aadressiks on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linn, on võimalik taotleda purjeõppel osalemist soodustingimustel, tasudes omaosalustasu summas kuni 300 eurot. Omaosalustasu kindlustab osalejale purjeõppe koha laeval regati ühel etapil, vajadusel transpordi valitud etapi algus- või lõpusadamasse, toitlustust ja ööbimist laevas. Lisaks omaosalustasule peab purjeõppel osaleja sõlmima reisikindlustuse ja tasuma selle eest.

 

Noorel, kelle elukoha aadressiks rahvastikuregistri andmetel ei ole Tallinna linn, on võimalik purjeõppel osaleda tingimusel, et ta kannab ise kõik purjeõppel osalemisega seonduvad kulud. Purjeõppe etapil osalemise orienteeruv hind on 700 kuni 1500 eurot. sõltuvalt valitud laevast ja etapist.

Kuidas valida laeva?

Regatil osalevad purjelaevad on jaotatud suuruse järgi nelja klassi. Vaata klasside kirjeldusi siit: PURJEKAD-lavade klassid

Vali A- või B-klassi laev, kui soovid kogeda purjetamist  tõelisel ookeani hiiglasel ja reisida ajas tagasi purjelaevade kuldaega. Mõni laev on nii suur, et vöörist ahtrisse ja sealt tagasi jalutamine võib võtta aega kuni 10 minutit. Kes kõrgust ei karda, saab ronida masti ja raadele, et sättida purjeid.

Purjetamine C- või D-klassi laeval on täiesti teistmoodi kogemus. Väiksematel laevadel on ühendus merega vahetum ja pisimgi lainetus on hästi tunda. Fookuses on pigem sportlik ja praktiline purjetamine ning edu saavutamiseks tuleb olla valmis tihedaks meeskonnatööks. Nendelt laevadelt ei tasu oodata mugavusi nagu dušš või meeskonna puhkeruum. Selle asemel saad aga ohtralt adrenaliini ja vahetuid elamusi, mida soovid ikka ja jälle kogeda.

Kus ja kuidas magatakse?

Majutuse tüübid varieeruvad sõltuvalt laevast – magatakse mitmekümnekesi koos ühes ruumis võrkkiikedes või kois (laeva voodi) mitme inimese kajutis. Isiklikku ruumi on vähe ja seda tasub arvestada kodus pakkides.

4 soovitust osalejale:

  • Võta kaasa soojad riided. Hea kui sul on soe/pikk spordipesu ja soe jakk.

  • Ole aktiivne, võta osa ja küsi – nii õpid palju rohkem ja reis on põnevam.

  • Söö ja joo korralikult isegi kui pole isu. Tühja kõhuga on merehaigus kerge tulema.

  • Pole mõtet kurvastada asjade üle, mida me kontrollida ei saa. Kui sajab vihma ja tuul peksab näkku, siis ära heida meelt – hiljem on seda tore meenutada.

Kasulikud lingid:

bottom of page