top of page
Writer's pictureTSR24

KUULA | Mida teha enne, kui hakkad tormis masti maha raiuma

Seekord on teema tõsine – mis juhtub siis, kui meri muutub ohtlikuks, tuuled tugevaks ja lained kõrgemaks, kui osatakse oodata? Kriisiolukordade strateegiate üle arutavad ja jagavad nippe kogenud purjetamise instruktor Elmo Saul ning purjetaja Annika Malva.


Annika räägib muu hulgas oma viimase sadamaregatiga seotud kogemustest. Kuigi prognoos lubas tugevaid puhanguid, otsustas nende meeskond võistlust jätkata. „Pean ütlema, et mu tiim on selline külma peaga ja rahulik. Nad oskavad merel toimetada, nii et mul oli väga kindel nendega minna,“ toob Annika esile meeskonna olulisuse, sest mereoludes on paindlikkus ja valmisolek äkilisteks muudatusteks kriitilise tähtsusega.


Elmo sõnul pole ilmastiku hindamine ainult numbrite küsimus, oluline on arvestada nii laeva kui ka meeskonna võimetega. Ta toob välja, et algajad purjetajad kalduvad kartma tormiga sügavamat vett, kuid tegelikult muutuvad lained sügavamal merel sageli pehmemaks ja mugavamaks võrreldes rannikualade murdlainetega. Samuti rõhutab Elmo, et lainete liikumist ja ilmateateid tuleb pidevalt jälgida, aga ennekõike tunda oma laeva ning meeskonna võimeid.


Saadet juhib nagu ikka Kaidor Kahar, kes tüürib arutelu praktilistele nõuannetele ja toob esile küsimused, mille vastused aitavad purjetajatel paremini toime tulla karmides ilmastikutingimustes. Meresõpradele paneb Kaidor südamele: „Ühe saatega on raske midagi õpetada, kuid mõelge oma kriisiplaan läbi, et tugev tuul ja kõrgemad lained ei saaks teid üllatada. Ja õppige pidevalt juurde.“




Comentários


bottom of page