Ajalugu

1956. aastal alustati esmakordselt purjeõppe avamereregattide korraldamist ajaloolistel purjelaevadel seilates mitmeid päevi erinevate riikide sadamate vahel.

Avamerevõidusõiduga sooviti hoida elus ajaloolisi purjelaevu ning meretraditsioone, kohustuslikult pidi vähemalt pool meeskonnast olema 16-25 aastased noored, kes omandasin nii mere- ja purjetamiskogemusi kui elutarkusi meeskonnatöös. Algselt toimus regatt kord kahe aasta jooksul ning kandis nime Operatsioon Puri. Peale Cutty Sark viski peasponsoriks tulemist toimus 1973-2003 regatt igaaastaselt kandes nime Cutty Sark Tall Ships Race.

See on maailma suurim purjeõppelaevade regatt, mis kogub sadamasse purjekaid uudistama miljoneid inimesi. Regati laevastik koosneb suurtest purjelaevadest, ajaloolistest purjekatest ning kaasaegsetest ookeanijahtidest, kes registreeruvad osalema täites purjeõppe korraldamise tingimusi. Igal aastal on suure purjelaevastiku koosseis erinev sõltudes regatti vastuvõtvate sadamate asukohast ning pakutavatest vastuvõtutingimustest. Regatt koosneb 2-3 avamere võidusõidust, kus selguvad 3 kiireimat purjekat.

Regatil osaleb iga-aastaselt pea 10 000 noort 30-40 riigist. Igas regati sadama toimub meeskondade vahetus. Regatis saab osa võtta iga soovija. Regati peamine eesmärk on sõpruse koostöö ja teineteise mõstmise arendamine. Regatis osalevate purjekate poolt valitakse väla purjelaeva meeskond kes saab regati peaauhinna Tall Ships Trophy.

The Tall Ships Races 2007. aastal nomineeritud ka lausa Nobeli Rahupreemia kandidaadiks.

Eestis võttis vastu Cutty Sark Tall Ships Race 1992. aastal. Osa The Tall ships Races laevastikku on muutnud meeldejäävaks Saaremaa Merepäevad 2013. aastal ning Tallinna Merepäevad 2017. aastal.